Lista aktualności Lista aktualności

Nadleśnictwo Pieńsk na „Zielonym Rowerze”

W dniach 10-13 września edukatorzy z Nadleśnictwa Pieńsk po raz kolejny uczestniczyli w organizowanym przez LKP Sudety Zachodnie - Nadleśnictwo Świeradów szkoleniu edukacyjno-warsztatowym „Zielony Rower”.


„Zielony Rower” to wydarzenie promujące w społeczeństwie funkcję lasów i prezentująca wizerunek leśnika, skierowane do pracowników zajmujących się edukacją leśną społeczeństwa. W tym roku na XIII-wiecznym zamku Czocha odbyła się już IX edycja szkolenia.
Rześkim porankiem 11 września nasi edukatorzy wyjechali na rowerach z zamku Czocha do oddalonej o ok. 15 km Szkoły Podstawowej nr 2 im. Europejskich Dróg Świętego Jakuba w Lubaniu, gdzie przeprowadzili zajęcia z dziećmi z klas trzecich.
Dzieci przyjęły edukatorów w pięknie ozdobionych leśnymi motywami salach. Pełne entuzjazmu recytowały wierszyki i śpiewały piosenki o przyrodzie. Ugościły leśników specjalnie przygotowanymi zielonymi „leśnymi” babeczkami.
Podczas przeprowadzonych w klasie zajęć z leśnikami dzieci dowiedziały się czym jest las, jakie pełni funkcje oraz z jakich warstw się składa. W parku mogły też sprawdzić się w mierzeniu drzew za pomocą klupy oraz wysokościomierza. Poznały codzienną pracę leśnika na przestrzeni pór roku dzięki humorystycznemu filmowi edukacyjnemu.
Podsumowaniem zajęć było wspólne wykonanie pracy plastycznej z wykorzystaniem znalezionych podczas spaceru do parku „darów lasu”. Przyniesione przez dzieci liście, patyczki, kwiaty i żołędzie w połączeniu z ich wspaniałą wyobraźnią zaowocowały powstaniem pracy „Mój wymarzony las”.
Radość dzieci, które oznajmiły, że zajęcia bardzo im się podobały, dała edukatorom siły do pokonania rowerami powrotnej drogi na zamek Czocha.
Kolejny dzień „Zielonego Roweru” był przeznaczony na szkolenie edukatorów. Podczas zajęć w terenie dowiedzieli się od najlepszych jak z pasją snuć opowieści o lesie, aby zaszczepić w słuchaczach umiłowanie przyrody i chęć jej poznawania.
Ten dzień zakończyło uroczyste spotkanie leśników z przedstawicielami szkół, które brały udział w akcji. Podczas spotkania wręczono nagrody najlepszym edukatorom.
Tradycyjnie autor zwycięskiego scenariusza przeprowadzonych zajęć został nagrodzony rowerem, oczywiście zielonym.

Edukatorzy z naszego Nadleśnictwa pełni nowej wiedzy, z twarzami uśmiechniętych dzieci ze szkoły podstawowej nr 2 w Lubaniu przed oczami, wrócili ze szkolenia pełni nadziei, że kiedyś przyjadą do Pieńska z zamku Czocha zielonym rowerem.

 

 

Tekst: Aleksandra Szumiec