Lista aktualności Lista aktualności

WAKACJE W LESIE

    W dniu 5 lipca po raz kolejny do Centrum Edukacji Leśnej przy szkółce leśnej Nadleśnictwa Pieńsk w Bielawie Dolnej zawitała grupa dzieci i młodzieży z półkolonii zorganizowanej przez Szkołę Podstawową im. Sybiraków w Jerzmankach. Uczestników półkolonii podzielono na dwie grupy wiekowe. Kiedy najmłodsi wybrali się na plac zabaw do magicznej krainy otoczonej lasami z niesamowitym parkiem przygody z Hotelem Domków na Drzewach po obu stronach Nysy Łużyckiej , polskiej części Einsiedel Kulturinsel w Bielawie Dolnej, starsza młodzież poznawała zastosowanie praktyczne map i kompasów. Celem była nauka wykorzystania mapy na wakacyjnych szlakach, gdzie pomocny może okazać się kompas i GPS w telefonie.
    Zajęcia z mapą poprzedziła krótka prelekcja na temat podstawowych gatunków lasotwórczych w Nadleśnictwie Pieńsk oraz praktycznych aspektów geografii. Był to wstęp do przygotowanych przez nas zadań terenowych. Uczestnicy zostali podzieleni na kilkuosobowe grupy, z których każda otrzymała mapę naszej szkółki leśnej i kompas. Zadanie polegało na zorientowaniu mapy do stron świata, zaznaczeniu na niej jak największej liczby gatunków drzew oraz opisaniu symbolami ich położenia geograficznego.
    Po przygodach z mapą oraz zabawach i przeżyciach na wyciągnięcie ręki w samym sercu natury parku Einsiedel Kulturinsel, dzieci i młodzież ze smakiem zjadły tradycyjne kiełbaski upieczone na ognisku wspólnie z leśnikami. Za rok zobaczymy się ponownie, aby posłuchać opowieści o lesie.
Życzymy naszej młodzieży miłych WAKACJI !

 

Tekst : Aleksandra Szumiec i Lucjan Lubecki
Zdjęcia: https://jerzmanki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=421#gallery/421