Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Celem hodowli lasu jest gospodarowanie ekosystemami, zachowanie i wzbogacenie lasów istniejących oraz kształtowanie nowych z respektowaniem warunków i procesów naturalnych.

Cel, jakim jest otrzymanie jak najlepszych kolejnych pokoleń lasu, osiąga się poprzez staranne, selekcyjne działania na kolejnych etapach prac hodowlanych:

·         nasiennictwo,

·         szkółkarstwo,

·         odnowienia i zalesienia,

·         pielęgnacja upraw,

·         pielęgnacja młodników,

·         drzewostanów

 Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników.

Jego hodowla to podstawowe zadanie gospodarki leśnej. Trwałe i zrównoważone zagospodarowanie prowadzi się według planu urządzania lasu. Ma ono zapewnić utrzymanie różnorodności biologicznej lasu, jego produktywności, zdolności regeneracyjnych, żywotności i właściwych funkcji ekologicznych. Musi też respektować warunki przyrodnicze i procesy naturalne.

Hodowla lasu polega na zachowaniu i wzbogacaniu lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzeniu lasów nowych (zalesianie). Wymaga ona wiedzy przyrodniczej, m.in. z dziedzin: klimatologii, gleboznawstwa, botaniki, fizjologii roślin. Stosowanie odpowiednich technik odnawiania i pielęgnowania lasu oraz zalesiania powierzchni nieleśnych zapewnia trwałość i ciągłość lasu. Las o zasobach zbliżonych do naturalnych jest lasem przyrodniczo różnorodnym, zdrowym i odpornym na zagrożenia. To najbardziej pożądany wzorzec w hodowli lasu. Dlatego w pracach hodowlanych leśnicy dążą do tego, by dostosować jego skład gatunkowy do lokalnego siedliska.

 

Rozmiar leśnych zadań hodowlanych w Nadleśnictwie Pieńsk w 10-leciu:

·         odnowienie i zalesienie pow. otwartych (na pow. 629,35 ha),

·         odnowienie pod osłoną drzewostanów (na pow. 962,90 ha),

·         poprawki i uzupełnienie (na pow. 152,03 ha),

·         pielęgnowanie gleby (na pow. 2109,60 ha),

·         czyszczenie wczesne (na pow. 1386,58 ha),

·         czyszczenie późne (na pow. 1372,91 ha),

·         wprowadzanie drugiego piętra (na pow. 70,73 ha),

·         melioracje agrotechniczne (na pow. 1718,36 ha),


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Łowiectwo

Łowiectwo

OŚRODEK HODOWLI ZWIERZYNY NADLEŚNICTWO PIEŃSK

W Nadleśnictwie Pieńsk od 1999 roku ponownie funkcjonuje Ośrodek Hodowli Zwierzyny wchodzący w obwód łowiecki nr 73 wraz z OHZ Ruszów. OHZ Pieńsk obejmuje obszar lasów Puszczy Zgorzeleckiej o powierzchni
7547 ha znajdujących się na obrębie leśnym Pieńsk. Lesistość OHZ wynosi 86% a pozostałe 14% (dających w sumie 8779 ha) stanowią przyległe tereny nie leśne. Przeważający typ lasu stanowi bór mieszany świeży z przeważającą sosną i domieszką innych gatunków liściastych.

Nadleśnictwo Pieńsk jest w posiadaniu kwatery myśliwskiej, która znajduje się w miejscowości Bielawa Dolna w odległości 8 km od siedziby Nadleśnictwa. Kwatera oferuje 5 miejsc noclegowych w 3 pokojach oraz salon myśliwski z jadalnią, miejscem wypoczynkowym i aneksem kuchennym.

Budynek kwatery wraz z zabudowaniami gospodarczymi położony jest na skraju lasu zapewniając ciszę, relaks i świeże powietrze.

W zapleczu zabudowań znajdują się również kojce dla czworonogów i garaż na pojazdy gości.

Na terenie OHZ znajduje się wiele poletek łowieckich wraz ze stanowiskami urządzeń łowieckich takich jak : ambony, wyżki, stanowiska przenośne gwarantujące duże powodzenie w polowaniu na różne gatunki zwierzyny łownej.

W łowisku występuje licznie jeleń szlachetny, sarna, dzik oraz drapieżniki takie jak : lis, jenot, norka amerykańska, borsuk.

Na obszarze puszczy występuje również największy gryzoń polski czyli bóbr, który nie jest na liście zwierzyny łownej, ale za to jest mistrzem inżynierii wodnej, zapewniający utrzymanie na odpowiednim poziomie nawodnienie terenów leśnych.

Inwentaryzacja zwierzyny łownej w marcu 2024 roku.

Jeleń szlachetny - 278 szt.

Sarna - 172 szt.

Dzik - 4 szt.

Planowana liczebność przed okresem polowań 2024/2025.

Jeleń Szlachetny - 328 szt.

Sarna - 203 szt.

Dzik - 11 szt.

Liczba zwierząt zaplanowanych do pozyskania 2024/2025.

Jeleń szlachetny - 44 szt.

Sarna - 20 szt.

Dzik - 2 szt.

Ośrodek prowadzi wzorową gospodarkę łowiecką, zapewniającą zwierzynie odpowiednią bazę żerową w obrębie biotopu, menu zwierzyny leśnej  jest bardzo urozmaicone i uzupełniane dodatkowo o wykładaną  sól w lizawkach zapewniającą niezbędne mikroelementy pokarmowe.