Asset Publisher Asset Publisher

Historia nadleśnictwa

DZIEJE WŁASNOŚCIOWE I HISTORIA POWSTANIA NADLEŚNICTWA

Nadleśnictwo Pieńsk w obecnych granicach zostało utworzone dnia 1 stycznia 1972 r. z dwóch Nadleśnictw Pieńsk i Zgorzelec. Od chwili utworzenia wyżej wymienionego nadleśnictwa sporządzone były następujące plany urządzeniowe:

–        dla Nadleśnictwa Pieńsk I rewizja u.l. na okres 1.10.1969 – 30.09.1979   (14472,19 ha)

–        dla Nadleśnictwa Pieńsk II rewizja u.l. na okres 1.01.1986 – 31.12.1995  (15873,40 ha)

–        dla Nadleśnictwa Pieńsk III rewizja u.l. na okres 1.01.1996 – 31.12.2005 (16229,60 ha)

Lasy nadleśnictwa do roku 1945 stanowiły własność:

–        w obrębie Pieńsk około 85% lasy miasta Zgorzelec oraz 15% lasy drobnej własności prywatnej

–        w obrębie Zgorzelec około 60% lasy miast Zgorzelec, Bogatynia, Zawidów, 20% lasy dużej własności oraz 20% lasy drobnej własności.

 W  1945 r. z gruntów w obecnym zarządzie Nadleśnictwa Pieńsk zostały utworzone następujące nadleśnictwa: Pieńsk, Kaławsk oraz częściowo Jagodzin i Jeleniec. W wyniku reorganizacji w 1947 r. część lasów Nadleśnictwa Kaławsk przyłączonych zostało do Nadleśnictwa Biała Góra, które w 1951 r. zostało podzielone na dwa Nadleśnictwa: Gierałtów i Zgorzelec. W skład tego ostatniego weszła dodatkowo część lasów Nadleśnictwa Leśna. Po zmianie podziału administracyjnego w 1957 r. zlikwidowane zostało Nadleśnictwo Gierałtów, a część jego terenów przyłączono do Nadleśnictwa Zgorzelec, którego część lasów zostało w tym samym czasie przyłączona do Nadleśnictwa Pieńsk.

Ostatecznie po reorganizacji granic oraz po przyłączeniu innych gruntów przeznaczonych do zalesienia, według stanu na 1.10.1957 r. powierzchnia byłego Nadleśnictwa Pieńsk wynosiła 5870,14 ha, a Nadleśnictwa Zgorzelec 5546,78 ha.

W 1958 r. do Nadleśnictwa Pieńsk przyłączono dalszych 2220 ha z byłych Nadleśnictw Jagodzin i Jeleniec. W następnych latach na skutek przejmowania dalszych gruntów oraz innych zmian powierzchniowych, powierzchnia byłego Nadleśnictwa Pieńsk wynosiła wg stanu na 1.10.1969 r. 8457,72 ha, a byłego Nadleśnictwa Zgorzelec 6014,47 ha. Z takimi powierzchniami oba Nadleśnictwa zostały połączone w jedno obecnie istniejące w 1972 r.

Dla byłych nadleśnictw sporządzone były plany urządzenia lasu:

–        prowizoryczny plan urządzania lasu dla Nadleśnictw Pieńsk i Biała Góra na okres 1.10.1947 – 30.09.1957 oraz Nadleśnictwa Zgorzelec na okres 1.10.1953 – 30.09.1964

–        dla Nadleśnictwa Pieńsk definitywna rewizja u.l. na okres 1.10.1957 – 30.09.1967

–        dla Nadleśnictwa Zgorzelec definitywna rewizja u.l. na okres 1.10.1957 – 30.09.1967

Plany urządzeniowe w okresie międzywojennym opracowane dla całej Puszczy Zgorzelecko-Osiecznickiej zakładały gospodarkę zrębową z 80 letnim wiekiem rębności dla sosny. Głównym sortymentem pozyskiwanym wtedy był kopalniak. 100 letni wiek rębności określony był jedynie na żyźniejszych fragmentach. W powojennych planach u.l. przyjęto w obu obrębach wiek rębności dla sosny 100 lat.

 Głównym sposobem zagospodarowania była rębnia zupełna Ia. Wyjątek stanowiły niewielkie powierzchnie zagospodarowane rębniami zrębowo – przerębowymi, głównie na siedliskach Lśw i Lw. Cięcia częściowe stosowano również w III strefie zagrożenia przemysłowego. Radykalne zwiększenie cięć częściowych nastąpiło w ostatnim 10 – leciu w szczególności w obrębie Zgorzelec.

Cięcia rębne jak również trzebieże były przeprowadzone zgodnie z opracowanymi planami w poszczególnych rewizjach. Pewne odstępstwa od założeń planowanych miały miejsce głównie w początkowych latach na skutek wykonywania większych wyrębów ponad ustalony etat, jak również ze względu na konieczność stosowania cięć nieplanowych, sanitarnych w drzewostanach uszkodzonych przez pożary i inne klęski. Podczas obowiązywania III rewizji przekroczenie ogólnego etatu nastąpiło ze względu na wylesienia gruntów przeznaczonych do przekazania KWB „Turów".

Odnowienie lasu prowadzono głównie sadzeniem oraz w mniejszym zakresie siewem  na siedliskach Bśw. Z uwagi na brak dobrej jakości hodowlanej odnowień naturalnych udział ich na powierzchniach zalesionych był znikomy. Ze względu na małą udatność wprowadzanych podszytów zaniechano ich wprowadzania.

Pielęgnacja gleby i upraw była przeprowadzana głównie ręcznie, z niewielkim wykorzystaniem środków chemicznych

W ubiegłych okresach gospodarczych na terenie nadleśnictwa nie stwierdzono występowania większych szkód spowodowanych przez czynniki abiotyczne. Pojedynczo stwierdzono zwiększone występowanie w drzewostanach szkodliwych owadów ( korników, cetyńców, zwójek ). Wykładanie pułapek oraz usuwanie drzew opanowanych i uszkodzonych zapobiegło szerszemu rozprzestrzenieniu się szkodliwych owadów.

Na terenie nadleśnictwa w ubiegłych dziesięcioleciach wystąpiły szkody spowodowane czynnikami abiotycznym.  Główną przyczyną były wiatry, które co roku prowadzą do zniszczenia od kilku do kilkuset tysięcy m³ drewna. W 1967 r. przeszedł silny huragan, który powalił i uszkodził  około 12 000 m³  w roku 1984 25 000 m³, natomiast w 2003 roku 12 000 m³. Duże znaczenie dla zdrowotności drzewostanów ma obniżenie się poziomu wód gruntowych, co powoduje zwiększone wydzielanie posuszu. Zjawisko to występuje w szczególności na gruntach leśnych w bliskim sąsiedztwie KWB „Turów".

W poprzednich latach największe zagrożenie dla drzewostanów Nadleśnictwa Pieńsk stanowiły zanieczyszczenia przemysłowe. W latach 1960  - 1985 zanieczyszczenie na tych terenach należało do największych w kraju. Głównymi producentami zanieczyszczeń były KWB „Turów" oraz Elektrownia „Turów". W ostatnich latach dzięki zastosowaniu nowych technologii w dziedzinie zmniejszenia zanieczyszczeń nie notuje się przekraczania dopuszczalnych norm. Istotnym problemem w ostatnich latach są ilości odpadów komunalnych i bytowych pozostawianych na terenach leśnych.

Dużym zagrożeniem dla drzewostanów są pożary, które występują corocznie w różnym natężeniu. Największe pożary miały miejsce w latach 1945 – 1950, kiedy spaliło się około 500 ha lasu na terenie obrębu Pieńsk.

Problemem na terenie nadleśnictwa są uszkodzenia od zwierzyny. W celu zapobieżenia powstawania szkód są wprowadzane grodzenia upraw oraz ich zabezpieczanie repelentami.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ogłoszenie o naborze zewnętrznym na stanowisko księgowej/księgowego ds. gospodarki towarowej

Ogłoszenie o naborze zewnętrznym na stanowisko księgowej/księgowego ds. gospodarki towarowej

Pieńsk, dnia 25.07.2024 r.

Zn. spr.:  NP.1101.1.2023

 

OGŁOSZENIE

Nadleśnictwo Pieńsk ogłasza nabór zewnętrzny

na stanowisko księgowej/księgowego ds. gospodarki towarowej

  1. Organizator naboru:

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Nadleśnictwo Pieńsk

ul. Wysoka 2, 59-930 Pieńsk

telefon: 75 77 86 235

e-mail: piensk@wroclaw.lasy.gov.pl

 

  1. Warunki zatrudnienia:
  1. Zatrudnienie na umowę o pracę na czas określony w pełnym wymiarze czasu pracy  – 1 rok, z możliwością przedłużenia na czas nieokreślony;.
  2. Miejsce pracy: Biuro Nadleśnictwa Pieńsk;
  3. Wynagrodzenie zostanie określone według zasad wynikających z Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników Lasów Państwowych z dnia 29.01.1998r. z późniejszymi zmianami;
  4. Zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy.
  5. Nadleśnictwo nie zapewnia mieszkania;
  6. Możliwość rozwoju zawodowego.
  7. Świadczenia socjalne i zdrowotne.

 

  1. Wymagania niezbędne
  1. wykształcenie minimum średnie ekonomiczne;
  2. obywatelstwo polskie;
  3. staż zawodowy – minimum  2 lata na stanowisku związanym z księgowością;
  4. posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystanie z pełni praw publicznych;
  5. brak przeciwskazań zdrowotnych do zatrudnienia na stanowisku księgowej/księgowego;
  6. niekaralność sądowa za przestępstwa z chęci zysku lub innych niskich pobudek;
  7. znajomość zasad prowadzenia księgowości, gospodarki magazynowej i fakturowania;
  8. znajomość przepisów ustawy o rachunkowości;
  9. znajomość ustawy o podatku od towarów i usług ze szczególnym uwzględnieniem WDT i eksportu towarów;
  10. znajomość zasad oraz przepisów dotyczących INTRASTAT;
  11. pożądane cechy osobowości: komunikatywność, odpowiedzialność, systematyczność, dyspozycyjność, dokładność, wysoka kultura osobista, umiejętność pracy pod presją czasu, bardzo dobra organizacja pracy, umiejętność samodzielnej analizy i oceny oraz pracy w zespole.

 

  1. Ogólny zakres obowiązków na stanowisku:
  1. Kontrola rachunkowo-formalna dokumentów spływających do komórki finansowo-księgowej;
  2. Prowadzenie ewidencji przychodu i rozchodu drewna, produktów działalności podstawowej.
  3. Fakturowanie sprzedaży drewna i kontrola należności z tytułu ww. sprzedaży wraz z kontrola rachunkową umów dotyczących sprzedaży drewna.
  4. Kontrolowanie oraz fakturowanie należności z tytułu zawartych umów z działalności socjalno-bytowej Nadleśnictwa, w tym uzgadnianie rozrachunków i czuwanie nad realnością kont oraz naliczanie odsetek za nieterminowe płatności.
  5. Sprawdzanie prawidłowości naliczonych kar umownych, wystawianie not księgowych i ich księgowanie – wynikających  z powierzonego zakresu czynności.
  6. Prowadzenie obsługi transferów z rejestratora leśniczego w zakresie obrotu drewnem, w tym czuwanie na ich terminowością.
  7. Dokonywanie uzgodnień obrotów i stanów drewna i materiałów niedrzewnych.
  8. Kontrolowanie stanu należności przeterminowanych i wielkości kredytu kupieckiego oraz dokonanej przedpłaty.
  9. Rozliczanie reklamacji drewna i prowadzenie rejestru reklamacji.
  10. Prowadzenie ewidencji gwarancji i zabezpieczeń bankowych.
  11. Sporządzanie sprawozdań LP, GUS i INTRASTAT wynikające z zakresu obowiązków, sprawdzanie poprawności rachunkowej przygotowanych deklaracji i sprawozdań.
  12. Prowadzenie ewidencji oraz sporządzanie sprawozdania z obrotów wewnątrzwspólnotowych zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie oraz dokonywanie pisemnego potwierdzenia dostaw wewnątrzwspólnotowych z kontrahentami.
  13. Sporządzanie informacji podsumowujących VAT-UE w terminach ustawowo ustalonych oraz współpracowanie z pracownikiem rozliczającym VAT w celu prawidłowego ustalenia i zaewidencjonowania rozrachunków z tym związanych.
  14. Czuwanie nad prawidłowością sald oraz terminami płatności należności, naliczanie odsetek za nieterminowe regulowanie należności.
  15. Współpracowanie przy opracowaniu sprawozdawczości okresowej i rocznej oraz opracowaniu planów techniczno-ekonomicznych w zakresie gospodarki drewnem.
  16. Uzgadnianie sald rozrachunków i roczna weryfikacja stosownych pozycji zgodnych z powierzonym zakresem czynności.
  17. Prowadzenie innych spraw zleconych przez Głównego Księgowego.

 

Szczegółowy zakres czynności będzie ustalony po zatrudnieniu.

 

  1. Wymagane dokumenty:
  1. CV z przebiegiem nauki i pracy zawodowej, opatrzony własnoręcznym podpisem,
  2. list motywacyjny, opatrzony własnoręcznym podpisem,
  3. kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i doświadczenie zawodowe (oryginały do wglądu podczas rozmowy kwalifikacyjnej),
  4. kserokopie dokumentów potwierdzających posiadanie dodatkowych kwalifikacji i umiejętności, poświadczone przez kandydata za zgodność z oryginałem (oryginały do wglądu podczas rozmowy kwalifikacyjnej),
  5. kwestionariusz osobowy kandydata do pracy (załącznik nr 1),
  6. klauzula informacyjna dla kandydata do pracy ( załącznik nr 2)
  7. oświadczenie kandydata do pracy (załącznik nr 3)
  8. zgoda na przetwarzanie danych osobowych (załącznik nr 4).

 

Klauzula informacyjna dotycząca danych osobowych:

Zgodnie z art. 13 ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO) informujemy, że:

  1. administratorem danych jest Nadleśnictwo Pieńsk, z siedzibą w Pieńsku przy ul. Wysokiej 2, 59-930 Pieńsk, e-mail: piensk@wroclaw.lasy.gov.pl;
  2. dane osobowe będą przetwarzane w celu przeprowadzenia procesu rekrutacyjnego oraz wybrania pracownika i zawarcia umowy o pracę i nie będą udostępniane innym podmiotom;
  3. pełna informacja na temat przetwarzania państwa danych osobowych znajduję się na stronie internetowej Nadleśnictwa Pieńsk: http://www.piensk.wroclaw.lasy.gov.pl/rodo.

 

Wymagane dokumenty aplikacyjne prosimy kierować pocztą: elektroniczną na adres  piensk@wroclaw.lasy.gov.pl, w temacie należy wpisać „Nabór na stanowisko księgowej/księgowego ds. gospodarki towarowej” lub pocztą tradycyjną na adres korespondencyjny: Nadleśnictwa Pieńsk, 59-930 Pieńsk ul. Wysoka 2, lub złożyć osobiście  w sekretariacie Nadleśnictwa w terminie do dnia 14.08.2024 r.. do godz. 1000 (przy przesyłkach pocztowych decydująca jest data wpływu do sekretariatu Nadleśnictwa) z dopiskiem na kopercie „Nabór na stanowisko księgowej/księgowego ds. gospodarki towarowej”.

 

Dokumenty złożone po w/w terminie nie wezmą udziału w postępowaniu rekrutacyjnym (nie będą rozpatrywane).

Jednocześnie informujemy, że po przeprowadzeniu formalnej oceny ofert na rozmowę kwalifikacyjną będą zaproszeni wybrani kandydaci spełniający wymagania formalne, pozostałe osoby składające oferty zostaną pisemnie powiadomione o odrzuceniu oferty bez podania uzasadnienia.

Po zakończonej rekrutacji, w terminie 30 dni roboczych dokumenty aplikacyjne odrzucone na każdym z etapów postępowania rekrutacyjnego, pozostaną do odbioru w siedzibie Nadleśnictwa Pieńsk, a w przypadku nieodebrania zostaną trwale zniszczone lub usunięte.

Nabór na w/w stanowisko może zostać unieważniony na każdym etapie postępowania bez podania przyczyny.                                                                 

 

 

Nadleśniczy

Mariusz Jędrzejczak