Asset Publisher
Hodowla lasu
Celem hodowli lasu jest gospodarowanie ekosystemami, zachowanie i wzbogacenie lasów istniejących oraz kształtowanie nowych z respektowaniem warunków i procesów naturalnych.
Cel, jakim jest otrzymanie jak najlepszych kolejnych pokoleń lasu, osiąga się poprzez staranne, selekcyjne działania na kolejnych etapach prac hodowlanych:
· nasiennictwo,
· szkółkarstwo,
· odnowienia i zalesienia,
· pielęgnacja upraw,
· pielęgnacja młodników,
· drzewostanów
Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników.
Jego hodowla to podstawowe zadanie gospodarki leśnej. Trwałe i zrównoważone zagospodarowanie prowadzi się według planu urządzania lasu. Ma ono zapewnić utrzymanie różnorodności biologicznej lasu, jego produktywności, zdolności regeneracyjnych, żywotności i właściwych funkcji ekologicznych. Musi też respektować warunki przyrodnicze i procesy naturalne.
Hodowla lasu polega na zachowaniu i wzbogacaniu lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzeniu lasów nowych (zalesianie). Wymaga ona wiedzy przyrodniczej, m.in. z dziedzin: klimatologii, gleboznawstwa, botaniki, fizjologii roślin. Stosowanie odpowiednich technik odnawiania i pielęgnowania lasu oraz zalesiania powierzchni nieleśnych zapewnia trwałość i ciągłość lasu. Las o zasobach zbliżonych do naturalnych jest lasem przyrodniczo różnorodnym, zdrowym i odpornym na zagrożenia. To najbardziej pożądany wzorzec w hodowli lasu. Dlatego w pracach hodowlanych leśnicy dążą do tego, by dostosować jego skład gatunkowy do lokalnego siedliska.
Rozmiar leśnych zadań hodowlanych w Nadleśnictwie Pieńsk w 10-leciu:
· odnowienie i zalesienie pow. otwartych (na pow. 629,35 ha),
· odnowienie pod osłoną drzewostanów (na pow. 962,90 ha),
· poprawki i uzupełnienie (na pow. 152,03 ha),
· pielęgnowanie gleby (na pow. 2109,60 ha),
· czyszczenie wczesne (na pow. 1386,58 ha),
· czyszczenie późne (na pow. 1372,91 ha),
· wprowadzanie drugiego piętra (na pow. 70,73 ha),
· melioracje agrotechniczne (na pow. 1718,36 ha),
Asset Publisher
Stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Pieńsk podczas obchodów XXV Święta Grzybów w Węglińcu
Stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Pieńsk podczas obchodów XXV Święta Grzybów w Węglińcu
W minioną niedzielę (10.09.2023 r.) Nadleśnictwo Pieńsk, jak co roku, wzięło udział w XXV edycji Święta Grzybów w Węglińcu. Na stoisku promocyjno-edukacyjnym nadleśnictwa można było wziąć udział w wielu, specjalnie przygotowanych na tą okazję ciekawych konkursach i zabawach. Chcących spróbować swoich sił z ogólnej wiedzy leśnej nie brakowało i każdy mógł zdobyć wybrany przez siebie drobny upominek. Dzieci chętnie brały udział w „Leśnym Kole Fortuny”, natomiast starsi woleli odpowiadać na trzy wylosowane przez siebie pytania w konkurencji „Pytania z kapelusza”. Dodatkowo można było poszerzyć swoją wiedzę w rozpoznawaniu wielu gatunków drzew i krzewów oraz poznać ich budowę przez mikroskop.
Zadowolenie i uśmiech opuszczających nasze stoisko dzieci i ich opiekunów był dla nas największą nagrodą za nasze zaangażowanie i uzbrojeni w pozytywną motywację już teraz zapraszamy wszystkich sympatyków lasu, do tak wspaniałego spędzania wolnego czasu! Do zobaczenia.