Asset Publisher
Leśnictwo Bielawa
LEŚNICTWO BIELAWA
Nazwa leśnictwa została przyjęta od wsi Bielawa Dolna, której mieszkańcy zajmowali się bartnictwem, węglarstwem, produkcją smoły drzewnej. Wieś silnie związana z lasem - w XIX wieku istniała we wsi duża składnica drewna i tartak.
Leśnictwo Bielawa jest najbardziej wysuniętym na północny-zachód leśnictwem Nadleśnictwa Pieńsk. Na północy graniczy z Nadleśnictwem Ruszów natomiast zachodnią granicą leśnictwa jest granica państwa na Nysie Łużyckiej. Powierzchnia wynosi 1443 ha i obejmuje lasy zwartego kompleksu Puszczy Zgorzelecko – Bolesławieckiej położone wokół wsi Bielawa Dolna.
W leśnictwie panuje niepodzielnie sosna gdzieniegdzie poprzetykana białą brzozą .Jedynie nad Nysą Łużycką możemy spotkać fragmenty lasów łęgowych z dębami i lipami. Wiosną w Bielawskich lasach kwitną białe przebiśniegi, niebieskie cebulice i błękitny barwinek. Latem w miejscach prześwietlonych można podziwiać wysokie, różowe kwiaty naparstnicy purpurowej. Miesiąc lipiec zaprasza do lasu jagodami a miesiąc wrzesień grzybami. Pod koniec sierpnia wzdłuż dróg, duktów leśnych i szlaków komunikacyjnych zakwitają wrzosy. Uważny turysta może spotkać tutaj spacerujące na łąkach żurawie, zobaczyć jelenia, sarnę a teraz coraz częściej również zająca. Całość leśnictwa położona jest na obszarze „Natura 2000".
Spacerując po lesie możemy napotkać pozostałości po działaniach II Wojny Światowej w postaci licznych okopów, szczególnie w lasach położonych wzdłuż Nysy Łużyckiej. To tutaj właśnie 15 kwietnia 1945 roku miało miejsce forsowanie Nysy Łużyckiej i zdobycie jej zachodniego brzegu przez 8 Dywizję Wojska Polskiego.
Współczesna Bielawa ma ciekawych mieszkańców. Rzeźbiarzy – Panów Mieczysława Grabuńczyka i Tadeusza Skoczylasa, którzy czynnie współpracują w ramach działań edukacyjnych Centrum Edukacyjnego Nadleśnictwa Pieńsk przy szkółce leśnej w Bielawie Dolnej. Szczególnie w organizowanych dla dzieci przez Centrum Edukacyjne warsztatach rzeźbiarskich i zajęciach lepienia w glinie.
Leśnicy zapraszają do odwiedzenia naszego Centrum Edukacyjnego jak i skorzystania z przeprawy mostem pontonowym przez Nysę Łużycką celem odwiedzenia po stronie niemieckiej KULTURINSEL ( niemieckiego parku rozrywki ), z którym Nadleśnictwo Pieńsk również współpracuje.
Asset Publisher
Oferta franczyzy - Dobre z lasu
Oferta franczyzy - Dobre z lasu
OFERTA FRANCZYZY „DOBRE Z LASU”
Nadleśnictwo Pieńsk w imieniu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe zaprasza do podjęcia współpracy, jako Operator franczyzy Dobre z Lasu.
Projekt „Dobre z Lasu”, realizowany przez Lasy Państwowe, ma na celu promowanie dziczyzny, miodów oraz płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów. Jednym z celów projektu jest umożliwienie dostępu do ekologicznej, naturalnej i zdrowej żywności. Cel ten może być zrealizowany dzięki wprowadzeniu na rynek polski marki „Dobre z Lasu” dającej gwarancję, że żywność, którą mamy w dłoni, jest zdrowa i smaczna. To także symbol gospodarowania zasobami przyrody w sposób zrównoważony i zgodny z misją Lasów Państwowych oraz oparty na zasadzie równomiernego zaspokajania potrzeb obu współzależnych od siebie stron – lasu i ludzi.
Marka „Dobre z Lasu” to znak towarowy Lasów Państwowych pełniący funkcję społeczno-promocyjną projektu. Logotyp „Dobre z Lasu” to świadectwo naturalnego pochodzenia surowców i najwyższej jakości produktów.
Warianty franczyzy „Dobre z Lasu”:
We wszystkich wariantach franczyzy założono, że sklep jest zarządzany przez niezależnego Operatora, prowadzącego działalność gospodarczą na swój koszt i ryzyko, na podstawie umowy zawartej pomiędzy Operatorem a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych we Wrocławiu.
• wariant 1: Lokal przeznaczony na sklep „Dobre z Lasu”” i jego wyposażenie jest własnością RDLP;
• wariant 2: Lokal przeznaczony sklep „Dobre z Lasu”” jest własnością, bądź zarządzany jest przez niezależnego Operatora, a wyposażenie sklepu stanowi własność RDLP;
• wariant 3: Lokal i wyposażenie sklepu „Dobre z Lasu” jest własnością lub jest zarządzane przez Operatora;
• wariant 4: Uruchomienie Punktu Promocyjnego „Dobre z Lasu”;
Sklepy oznakowane szyldem „Dobre z Lasu” oferują sprzedaż produktów takich jak:
a) Wędliny z dziczyzny (świeże i pakowane);
b) Mięso z dziczyzny;
c) Przetwory mięsne;
d) Przetwory inne;
e) Miody;
f) Soki;
g) Grzyby – suszone i marynowane;
h) Herbaty;
i) Zioła;
j) Owoce runa leśnego;
k) Produkty uzupełniające pochodzenia leśnego;
l) Ryby;
Warto wspomnieć, że Franczyzobiorcy oferowane jest wsparcie marketingowe obejmujące m.in. akcje promocyjne przy uruchomieniu sklepu (samplingi, lokalne radio), liczne materiały promocyjne i edukacyjne dotyczące tematyki działalności, ulotki, konkursy dla klientów, zakładka na stronie www.dobrezlasu.pl, Facebook, Instagram, udostępnienie sklepu internetowego (przekierowanie do rejonu RDLP) oraz realizacja zamówień dla jednostek RDLP.
Wsparcie merytoryczne związane z uruchamianiem sklepów „Dobre z Lasu” zapewnione jest przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Podmioty zainteresowane podjęciem współpracy serdecznie zapraszamy do kontaktu. Więcej informacji dotyczących wariantów franczyzy lub innych odpowiedzi na nurtujące pytania można uzyskać pod adresem: piensk@wroclaw.lasy.gov.pl lub telefonicznie: 75 778 62 35 w terminie do 26.11.2021r.