Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwat

W nadleśnictwie funkcjonuje jeden rezerwat

Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi. 
Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Na terenie będącym w zarządzie nadleśnictwa Pieńsk znajduje się jeden rezerwat przyrody pod nazwą „Grądy koło Posady", uznany Rozporządzeniem Wojewody Dolnośląskiego z dnia 12 czerwca 2002 roku.

Jest to obszar lasu o powierzchni 5,27 ha, położony w gminie Bogatynia w leśnictwie Posada - oddział 204 a.

Celem ochrony jest zachowanie ze względów przyrodniczych, naukowych i dydaktycznych fragmentu naturalnych grądów, w tym grądu klonowo-lipowego.

Obszar ten cechują wysokie walory krajobrazowe, z przełomami Nysy Łużyckiej i zboczami porośniętymi lasem liściastym, po sąsiedzku z zabudowaniami klasztoru Marirnthal po stronie niemieckiej.

 

 

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Pieńsk podczas obchodów XXV Święta Grzybów w Węglińcu

Stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Pieńsk podczas obchodów XXV Święta Grzybów w Węglińcu

W minioną niedzielę (10.09.2023 r.) Nadleśnictwo Pieńsk, jak co roku, wzięło udział w XXV edycji Święta Grzybów w Węglińcu. Na stoisku promocyjno-edukacyjnym nadleśnictwa można było wziąć udział w wielu, specjalnie przygotowanych na tą okazję ciekawych konkursach i zabawach. Chcących spróbować swoich sił z ogólnej wiedzy leśnej nie brakowało i każdy mógł zdobyć wybrany przez siebie drobny upominek. Dzieci chętnie brały udział w „Leśnym Kole Fortuny”, natomiast starsi woleli odpowiadać na trzy wylosowane przez siebie pytania w konkurencji „Pytania z kapelusza”. Dodatkowo można było poszerzyć swoją wiedzę w rozpoznawaniu wielu gatunków drzew i krzewów oraz poznać ich budowę przez mikroskop.

Zadowolenie i uśmiech opuszczających nasze stoisko dzieci i ich opiekunów był dla nas największą nagrodą za nasze zaangażowanie i uzbrojeni w pozytywną motywację już teraz zapraszamy wszystkich sympatyków lasu, do tak wspaniałego spędzania wolnego czasu! Do zobaczenia.