Asset Publisher
Ścieżka edukacyjna "Szlakiem Bobra"
ŚCIEŻKA EDUKACYJNA „SZLAKIEM BOBRA"
Ścieżka edukacyjna „Szlakiem bobra" powstała w 2004 roku w ramach prowadzonej przez Lasy Państwowe działalności edukacyjną propagującej wśród społeczeństwa walory przyrodniczo leśne zarządzanych lasów i przybliżenie pracy leśnika .
Ścieżka powstała wokół zbiornika retencyjnego przy Szkółce Leśnej we wsi Bielawa Dolna , gdzie rzeka Bielawka tworzy naturalne rozlewiska i bagna . Tam właśnie wśród meandrów rzeki zostały wsiedlone rodziny bobrów , które z upływającym czasem stały się gospodarzem terenu i swoimi działaniami zdominowały charakter krajobrazu . Ścieżka została poprowadzona wokół rozlewiska wzdłuż krawędzi skarpy wykorzystując w pełni walory krajobrazu bez ingerencji w biotop bobra .
W ostatnim czasie w okolicy zbiornika zostały postawione przy współpracy z Muzeum Przyrodniczym w Goerlitz tablice opisujące porosty . Porosty te okazale zasiedliły wiekowe dęby rosnące wzdłuż skarpy stanowiąc dodatkową atrakcję ścieżki .
Reasumując , każdy kto przejdzie ścieżką znajdzie coś co go zainteresuje , może z czasem zafascynuje , będzie obiektem udanej fotografii , motywacją do napisania fajnego tekstu lub zwykłej opowieści przekazywanej ustnie o cudach przyrody będących tuż obok nas , w zasięgu ręki . Wystarczy tylko się pochylić .
Asset Publisher
Asset Publisher
Łowiectwo
Łowiectwo
OŚRODEK HODOWLI ZWIERZYNY NADLEŚNICTWO PIEŃSK
W Nadleśnictwie Pieńsk od 1999 roku ponownie funkcjonuje Ośrodek Hodowli Zwierzyny wchodzący w obwód łowiecki nr 73 wraz z OHZ Ruszów. OHZ Pieńsk obejmuje obszar lasów Puszczy Zgorzeleckiej o powierzchni
7547 ha znajdujących się na obrębie leśnym Pieńsk. Lesistość OHZ wynosi 86% a pozostałe 14% (dających w sumie 8779 ha) stanowią przyległe tereny nie leśne. Przeważający typ lasu stanowi bór mieszany świeży z przeważającą sosną i domieszką innych gatunków liściastych.
Nadleśnictwo Pieńsk jest w posiadaniu kwatery myśliwskiej, która znajduje się w miejscowości Bielawa Dolna w odległości 8 km od siedziby Nadleśnictwa. Kwatera oferuje 5 miejsc noclegowych w 3 pokojach oraz salon myśliwski z jadalnią, miejscem wypoczynkowym i aneksem kuchennym.
Budynek kwatery wraz z zabudowaniami gospodarczymi położony jest na skraju lasu zapewniając ciszę, relaks i świeże powietrze.
W zapleczu zabudowań znajdują się również kojce dla czworonogów i garaż na pojazdy gości.
Na terenie OHZ znajduje się wiele poletek łowieckich wraz ze stanowiskami urządzeń łowieckich takich jak : ambony, wyżki, stanowiska przenośne gwarantujące duże powodzenie w polowaniu na różne gatunki zwierzyny łownej.
W łowisku występuje licznie jeleń szlachetny, sarna, dzik oraz drapieżniki takie jak : lis, jenot, norka amerykańska, borsuk.
Na obszarze puszczy występuje również największy gryzoń polski czyli bóbr, który nie jest na liście zwierzyny łownej, ale za to jest mistrzem inżynierii wodnej, zapewniający utrzymanie na odpowiednim poziomie nawodnienie terenów leśnych.
Inwentaryzacja zwierzyny łownej w marcu 2024 roku.
Jeleń szlachetny - 278 szt.
Sarna - 172 szt.
Dzik - 4 szt.
Planowana liczebność przed okresem polowań 2024/2025.
Jeleń Szlachetny - 328 szt.
Sarna - 203 szt.
Dzik - 11 szt.
Liczba zwierząt zaplanowanych do pozyskania 2024/2025.
Jeleń szlachetny - 44 szt.
Sarna - 20 szt.
Dzik - 2 szt.
Ośrodek prowadzi wzorową gospodarkę łowiecką, zapewniającą zwierzynie odpowiednią bazę żerową w obrębie biotopu, menu zwierzyny leśnej jest bardzo urozmaicone i uzupełniane dodatkowo o wykładaną sól w lizawkach zapewniającą niezbędne mikroelementy pokarmowe.