Asset Publisher Asset Publisher

Ścieżka edukacyjna "Szlakiem Bobra"

 ŚCIEŻKA EDUKACYJNA „SZLAKIEM BOBRA"

 

 

    Ścieżka edukacyjna „Szlakiem bobra" powstała w 2004 roku  w ramach prowadzonej przez  Lasy Państwowe   działalności edukacyjną  propagującej wśród społeczeństwa walory przyrodniczo  leśne  zarządzanych lasów i przybliżenie  pracy leśnika .

    Ścieżka powstała wokół zbiornika retencyjnego przy Szkółce Leśnej we wsi Bielawa Dolna  , gdzie rzeka Bielawka tworzy naturalne rozlewiska i bagna .  Tam właśnie wśród meandrów rzeki zostały wsiedlone  rodziny bobrów , które z upływającym czasem stały się gospodarzem terenu i swoimi działaniami zdominowały charakter krajobrazu . Ścieżka została poprowadzona wokół rozlewiska wzdłuż krawędzi skarpy wykorzystując w pełni walory krajobrazu   bez ingerencji w biotop bobra .

    W ostatnim czasie w okolicy zbiornika zostały postawione przy współpracy z Muzeum Przyrodniczym w Goerlitz  tablice opisujące porosty . Porosty te okazale zasiedliły wiekowe dęby rosnące wzdłuż skarpy stanowiąc  dodatkową atrakcję ścieżki .

     Reasumując , każdy kto przejdzie ścieżką znajdzie coś co go zainteresuje , może z czasem zafascynuje , będzie obiektem udanej fotografii , motywacją do napisania fajnego tekstu lub zwykłej opowieści przekazywanej ustnie o cudach przyrody będących tuż obok nas , w zasięgu ręki . Wystarczy tylko się pochylić .


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Pieńsk podczas obchodów XXV Święta Grzybów w Węglińcu

Stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Pieńsk podczas obchodów XXV Święta Grzybów w Węglińcu

W minioną niedzielę (10.09.2023 r.) Nadleśnictwo Pieńsk, jak co roku, wzięło udział w XXV edycji Święta Grzybów w Węglińcu. Na stoisku promocyjno-edukacyjnym nadleśnictwa można było wziąć udział w wielu, specjalnie przygotowanych na tą okazję ciekawych konkursach i zabawach. Chcących spróbować swoich sił z ogólnej wiedzy leśnej nie brakowało i każdy mógł zdobyć wybrany przez siebie drobny upominek. Dzieci chętnie brały udział w „Leśnym Kole Fortuny”, natomiast starsi woleli odpowiadać na trzy wylosowane przez siebie pytania w konkurencji „Pytania z kapelusza”. Dodatkowo można było poszerzyć swoją wiedzę w rozpoznawaniu wielu gatunków drzew i krzewów oraz poznać ich budowę przez mikroskop.

Zadowolenie i uśmiech opuszczających nasze stoisko dzieci i ich opiekunów był dla nas największą nagrodą za nasze zaangażowanie i uzbrojeni w pozytywną motywację już teraz zapraszamy wszystkich sympatyków lasu, do tak wspaniałego spędzania wolnego czasu! Do zobaczenia.