Asset Publisher Asset Publisher

Zasoby leśne

Na terenie Nadleśnictwa Pieńsk struktura typów siedliskowych lasu jest bardzo zróżnicowana.

Występują siedliska terenów nizinnych zajmujące 56 % powierzchni nadleśnictwa, wyżynnych zajmujących 43 % powierzchni oraz górskich z 1 % udziałem powierzchniowym.  Przeważającymi typami siedliskowymi lasu są las mieszany wyżynny świeży zajmujący 21 % powierzchni nadleśnictwa oraz bory mieszane świeże i wilgotne, które zajmują razem 29 % powierzchni wszystkich siedlisk.

Siedliska świeże (Bśw, BMśw, LMśw, Lśw,BMwyżśw, LMwyżśw, Lwyżśw, LMGśw ) opisano na powierzchni 11336 ha – 71 %, natomiast siedliska wilgotne i bagienne (Bw, Bb, BMw, BMb, LMw, LMb, Lw, Ol, OlJ, Lł, BMwyżw, LMwyżw, Lwyżw, OLJwyż, Lłwyż) zajmują 4555 ha, co stanowi 29 %.

W wyniku sporządzenia operatu glebowo-siedliskowego  w porównaniu do poprzedniego planu urządzenia zasadnicze zmiany w typach siedliskowych lasu  nastąpiły w obrębie Zgorzelec. Duża część siedlisk nizinnych została przeniesiona do wyżynnych, powstały nie występujące w poprzedniej rewizji siedliska górskie regla dolnego LMGśw oraz wyżynne OlJwyż i Lłwyż.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Pieńsk podczas obchodów XXV Święta Grzybów w Węglińcu

Stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Pieńsk podczas obchodów XXV Święta Grzybów w Węglińcu

W minioną niedzielę (10.09.2023 r.) Nadleśnictwo Pieńsk, jak co roku, wzięło udział w XXV edycji Święta Grzybów w Węglińcu. Na stoisku promocyjno-edukacyjnym nadleśnictwa można było wziąć udział w wielu, specjalnie przygotowanych na tą okazję ciekawych konkursach i zabawach. Chcących spróbować swoich sił z ogólnej wiedzy leśnej nie brakowało i każdy mógł zdobyć wybrany przez siebie drobny upominek. Dzieci chętnie brały udział w „Leśnym Kole Fortuny”, natomiast starsi woleli odpowiadać na trzy wylosowane przez siebie pytania w konkurencji „Pytania z kapelusza”. Dodatkowo można było poszerzyć swoją wiedzę w rozpoznawaniu wielu gatunków drzew i krzewów oraz poznać ich budowę przez mikroskop.

Zadowolenie i uśmiech opuszczających nasze stoisko dzieci i ich opiekunów był dla nas największą nagrodą za nasze zaangażowanie i uzbrojeni w pozytywną motywację już teraz zapraszamy wszystkich sympatyków lasu, do tak wspaniałego spędzania wolnego czasu! Do zobaczenia.