Wydawca treści
Leśnictwo Bielawa
LEŚNICTWO BIELAWA
Nazwa leśnictwa została przyjęta od wsi Bielawa Dolna, której mieszkańcy zajmowali się bartnictwem, węglarstwem, produkcją smoły drzewnej. Wieś silnie związana z lasem - w XIX wieku istniała we wsi duża składnica drewna i tartak.
Leśnictwo Bielawa jest najbardziej wysuniętym na północny-zachód leśnictwem Nadleśnictwa Pieńsk. Na północy graniczy z Nadleśnictwem Ruszów natomiast zachodnią granicą leśnictwa jest granica państwa na Nysie Łużyckiej. Powierzchnia wynosi 1443 ha i obejmuje lasy zwartego kompleksu Puszczy Zgorzelecko – Bolesławieckiej położone wokół wsi Bielawa Dolna.
W leśnictwie panuje niepodzielnie sosna gdzieniegdzie poprzetykana białą brzozą .Jedynie nad Nysą Łużycką możemy spotkać fragmenty lasów łęgowych z dębami i lipami. Wiosną w Bielawskich lasach kwitną białe przebiśniegi, niebieskie cebulice i błękitny barwinek. Latem w miejscach prześwietlonych można podziwiać wysokie, różowe kwiaty naparstnicy purpurowej. Miesiąc lipiec zaprasza do lasu jagodami a miesiąc wrzesień grzybami. Pod koniec sierpnia wzdłuż dróg, duktów leśnych i szlaków komunikacyjnych zakwitają wrzosy. Uważny turysta może spotkać tutaj spacerujące na łąkach żurawie, zobaczyć jelenia, sarnę a teraz coraz częściej również zająca. Całość leśnictwa położona jest na obszarze „Natura 2000".
Spacerując po lesie możemy napotkać pozostałości po działaniach II Wojny Światowej w postaci licznych okopów, szczególnie w lasach położonych wzdłuż Nysy Łużyckiej. To tutaj właśnie 15 kwietnia 1945 roku miało miejsce forsowanie Nysy Łużyckiej i zdobycie jej zachodniego brzegu przez 8 Dywizję Wojska Polskiego.
Współczesna Bielawa ma ciekawych mieszkańców. Rzeźbiarzy – Panów Mieczysława Grabuńczyka i Tadeusza Skoczylasa, którzy czynnie współpracują w ramach działań edukacyjnych Centrum Edukacyjnego Nadleśnictwa Pieńsk przy szkółce leśnej w Bielawie Dolnej. Szczególnie w organizowanych dla dzieci przez Centrum Edukacyjne warsztatach rzeźbiarskich i zajęciach lepienia w glinie.
Leśnicy zapraszają do odwiedzenia naszego Centrum Edukacyjnego jak i skorzystania z przeprawy mostem pontonowym przez Nysę Łużycką celem odwiedzenia po stronie niemieckiej KULTURINSEL ( niemieckiego parku rozrywki ), z którym Nadleśnictwo Pieńsk również współpracuje.
Najnowsze aktualności
Ogłoszenie o zakupie lasów lub gruntów do zalesienia.
Ogłoszenie o zakupie lasów lub gruntów do zalesienia.
Nadleśnictwo Pieńsk zainteresowane jest zakupem lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia.
Osoby i instytucje, które chcą sprzedać swoje grunty leśne lub grunty przeznaczone do zalesienia proszone są o składanie wniosków do biura Nadleśnictwa Pieńsk (ul. Wysoka 2, 59 - 930 Pieńsk).
Wniosek powinien zawierać następujące informacje:
1. Lokalizacja gruntów (nr działki ewidencyjnej, obręb ewidencyjny, gmina).
2. Rodzaj użytku gruntowego i jego powierzchnia (potwierdzone wypisem i wyrysem z ewidencji gruntów i budynków).
3. Nr księgi wieczystej założonej dla przedmiotowego gruntu.
4. Przeznaczenie gruntu w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego gminy a w przypadku braku MPZP przeznaczenie w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku MPZP istotna będzie także informacja czy dla przedmiotowego gruntu wydana została decyzja o warunkach zabudowy (potwierdzona stosownym dokumentem przez gminę).
5. Cena gruntu – może być określona w oparciu o wycenę rzeczoznawcy majątkowego.
Decyzja o zakupie gruntów poprzedzona będzie weryfikacją stanu prawnego (istnienie obciążeń, sporów granicznych itp.). Grunt będzie także weryfikowany pod względem spełniania warunków do nabycia określonych szczegółowo w art. 37 ustawy o lasach. Informujemy, również że nabycie gruntu może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.