Wydawca treści Wydawca treści

Leśnictwo Stojanów

LEŚNICTWO STOJANÓW

 

       Drzewostany leśnictwa Stojanów stanowią południowe obrzeże Puszczy Zgorzeleckiej. Leśnictwo położone jest na  powierzchni  1679,66 ha . Głównymi  gatunkami są: sosna ,świerk i brzoza. W domieszkach występują: dąb, buk i olsza.

      Leśnictwo znajduje się w  obszarze „Natura 2000". Na jego terenie występują poza gatunkami pospolitymi gatunki chronione . Wśród nich bóbr , wydra, przechodnio pojawia się wilk. Z płazów spotkać można kumaka  nizinnego i traszkę grzebieniastą.

      Z roślin chronionych napotkać możemy rosiczkę okrągłolistną ,bagno zwyczajne i podrzenia żebrowca.

       Mimo, że jest to zwarty kompleks drzewostanów , na  jego terenie występują ślady działalności gospodarczej człowieka. Są to „Rygle" -  zbiornik wodny  po kopalni odkrywkowej węgla brunatnego czy „Skałki" - pozostałość po wyrobisku piaskowca, które wraz ze zbiornikiem „Krusza" aktualnie stanowią ciekawostkę  turystyczną.

        Na terenie leśnictwa Stojanów położona jest szkółka leśna w Bielawie Dolnej wraz z „Centrum Edukacyjnym" przy Nadleśnictwie Pieńsk oraz ścieżką edukacyjną „Szlakiem bobra" , do odwiedzenia których leśnicy zapraszają.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

OGŁOSZENIE zakup lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

OGŁOSZENIE zakup lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

Ogłoszenie

 

Nadleśnictwo Pieńsk zainteresowane jest zakupem lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia.

 

Osoby i instytucje, które chcą sprzedać swoje grunty leśne lub grunty przeznaczone do zalesienia proszone są o składanie wniosków do biura Nadleśnictwa Pieńsk (ul. Dąbrowskiego 47, 59-930 Pieńsk) lub przesłanie ich na adres mailowy: pieńsk@wroclaw.lasy.gov.pl

 

Wniosek powinien zawierać następujące informacje:

  1. Lokalizacja gruntów (nr działki ewidencyjnej, obręb ewidencyjny, gmina).
  2. Rodzaj użytku gruntowego i jego powierzchnia (potwierdzone wypisem i wyrysem z ewidencji gruntów i budynków).
  3. Nr księgi wieczystej założonej dla przedmiotowego gruntu.
  4. Przeznaczenie gruntu w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego gminy a w przypadku braku MPZP przeznaczenie w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku MPZP istotna będzie także informacja czy dla przedmiotowego gruntu wydana została decyzja o warunkach zabudowy (potwierdzona stosownym dokumentem przez gminę).
  5. Cena gruntu – określona w oparciu o wycenę rzeczoznawcy majątkowego.

 

Decyzja o zakupie gruntów poprzedzona będzie weryfikacją stanu prawnego (istnienie obciążeń, sporów granicznych itp.). Grunt będzie także weryfikowany pod względem spełniania warunków do nabycia określonych szczegółowo w art. 37 ustawy o lasach. Informujemy, również że nabycie gruntu może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.