Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

OŚRODEK HODOWLI ZWIERZYNY NADLEŚNICTWO PIEŃSK

W Nadleśnictwie Pieńsk od 1999 roku ponownie funkcjonuje Ośrodek Hodowli Zwierzyny wchodzący w obwód łowiecki nr 73 wraz z OHZ Ruszów. OHZ Pieńsk obejmuje obszar lasów Puszczy Zgorzeleckiej o powierzchni
7457 ha znajdujących się na obrębie leśnym Pieńsk. Lesistość OHZ wynosi 94,5% a pozostałe 5,5% (dających w sumie 7889 ha) stanowią przyległe tereny nie leśne. Przeważający typ lasu stanowi bór mieszany świeży z przeważającą sosną i domieszką innych gatunków liściastych.

Nadleśnictwo Pieńsk jest w posiadaniu kwatery myśliwskiej, która znajduje się w miejscowości Bielawa Dolna w odległości 8 km od siedziby Nadleśnictwa. Kwatera oferuje 5 miejsc noclegowych w 3 pokojach oraz salon myśliwski z jadalnią, miejscem wypoczynkowym i aneksem kuchennym.

Budynek kwatery wraz z zabudowaniami gospodarczymi położony jest na skraju lasu zapewniając ciszę, relaks i świeże powietrze.

W zapleczu zabudowań znajdują się również kojce dla czworonogów i garaż na pojazdy gości.

Na terenie OHZ znajduje się wiele poletek łowieckich wraz ze stanowiskami urządzeń łowieckich takich jak : ambony, wyżki, stanowiska przenośne gwarantujące duże powodzenie w polowaniu na różne gatunki zwierzyny łownej.

W łowisku występuje licznie jeleń szlachetny, sarna, dzik oraz drapieżniki takie jak : lis, jenot, norka amerykańska, borsuk.

Na obszarze puszczy występuje również największy gryzoń polski czyli bóbr, który nie jest na liście zwierzyny łownej, ale za to jest mistrzem inżynierii wodnej, zapewniający utrzymanie na odpowiednim poziomie nawodnienie terenów leśnych.

Inwentaryzacja zwierzyny łownej w marcu 2020 roku.

Jeleń szlachetny - 324 szt.

Sarna - 176 szt.

Dzik - 42 szt.

Planowana liczebność przed okresem polowań 2020/2021.

Jeleń Szlachetny - 421 szt.

Sarna - 211 szt.

Dzik - 130 szt.

Liczba zwierząt zaplanowanych do pozyskania 2020/2021.

Jeleń szlachetny - 65 szt.

Sarna - 7 szt.

Dzik - 122 szt.

Ośrodek prowadzi wzorową gospodarkę łowiecką, zapewniającą zwierzynie odpowiednią bazę żerową w obrębie biotopu, menu zwierzyny leśnej  jest bardzo urozmaicone i uzupełniane dodatkowo o wykładaną  sól w lizawkach zapewniającą niezbędne mikroelementy pokarmowe.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Regionalne Święto Grzybów w Węglińcu

Regionalne Święto Grzybów w Węglińcu

W tym roku po raz kolejny Nadleśnictwo Pieńsk uczestniczyło w „Regionalnym Święcie Grzybów”, które odbyło się w Węglińcu w dniach 14-15 września.

Program XXIII edycji Święta Grzybów tradycyjnie promował produkty regionalne, turystykę na łonie natury oraz walory przyrodniczo-leśne naszych okolicznych lasów. Przedstawiciele Lasów Państwowych, w tym także pracownicy naszego Nadleśnictwa, dzięki swoim wystawom przybliżyli społeczeństwu wiedzę o Borach Dolnośląskich.
W namiocie naszego Nadleśnictwa zaprezentowano konkursy przyrodnicze, wystawę fotograficzną ptaków leśnych oraz świat pod mikroskopem. Mali i duzi uczestnicy mieli okazję obejrzeć otaczającą ich przyrodę przez okular mikroskopu. Przeprowadzony został konkurs wiedzy o lesie z podziałem na grupy wiekowe. Rodzice i dziadkowie z chęcią przyprowadzali wnuki aby przybliżyć im wiedzę o lesie. Wśród wszystkich uczestników rozlosowano piękne albumy o tematyce przyrodniczej.
Zabawa leśników z dziećmi przyniosła wiele radości.

Zapraszamy do naszego namiotu za rok!

 

 

Tekst: Lucjan Lubecki i Aleksandra Szumiec