Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Nadleśnictwo Pieńsk obejmuje swym zasięgiem administracyjnym tereny położone między miejscowościami: Piaseczna na północny, Nowogrodziec na wschodzie, granicą Państwa z Republiką Czeską na południu, granicą Państwa z Republiką Federalną Niemiec na zachodzie.

Obszar zasięgu jest bardzo rozległy, tworzy go w obrębie Pieńsk głównie jeden zwarty kompleks leśny natomiast w obrębie Zgorzelec kilka większych kompleksów oraz kilkaset mniejszych. Rozciągłość gruntów nadleśnictwa w kierunku północ – południe wynosi około 65 km, a w linii wschód – zachód ok. 25 km.

 

W układzie współrzędnych geograficznych lasy nadleśnictwa położone są między 14o15'i 15o15'długości geograficznej wschodniej oraz między 50o52' i 51o20' szerokości geograficznej północnej.

 

Nadleśnictwo Pieńsk sąsiaduje z następującymi leśnymi jednostkami administracyjnymi (nadleśnictwami RDLP Wrocław):

–        od północy z Nadleśnictwem Ruszów  (RDLP Wrocław),

–        od wschodu z Nadleśnictwami Węgliniec, Bolesławiec, Lwówek Śląski, Świeradów.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Łowiectwo

Łowiectwo

OŚRODEK HODOWLI ZWIERZYNY NADLEŚNICTWO PIEŃSK

W Nadleśnictwie Pieńsk od 1999 roku ponownie funkcjonuje Ośrodek Hodowli Zwierzyny wchodzący w obwód łowiecki nr 73 wraz z OHZ Ruszów. OHZ Pieńsk obejmuje obszar lasów Puszczy Zgorzeleckiej o powierzchni
7547 ha znajdujących się na obrębie leśnym Pieńsk. Lesistość OHZ wynosi 86% a pozostałe 14% (dających w sumie 8779 ha) stanowią przyległe tereny nie leśne. Przeważający typ lasu stanowi bór mieszany świeży z przeważającą sosną i domieszką innych gatunków liściastych.

Nadleśnictwo Pieńsk jest w posiadaniu kwatery myśliwskiej, która znajduje się w miejscowości Bielawa Dolna w odległości 8 km od siedziby Nadleśnictwa. Kwatera oferuje 5 miejsc noclegowych w 3 pokojach oraz salon myśliwski z jadalnią, miejscem wypoczynkowym i aneksem kuchennym.

Budynek kwatery wraz z zabudowaniami gospodarczymi położony jest na skraju lasu zapewniając ciszę, relaks i świeże powietrze.

W zapleczu zabudowań znajdują się również kojce dla czworonogów i garaż na pojazdy gości.

Na terenie OHZ znajduje się wiele poletek łowieckich wraz ze stanowiskami urządzeń łowieckich takich jak : ambony, wyżki, stanowiska przenośne gwarantujące duże powodzenie w polowaniu na różne gatunki zwierzyny łownej.

W łowisku występuje licznie jeleń szlachetny, sarna, dzik oraz drapieżniki takie jak : lis, jenot, norka amerykańska, borsuk.

Na obszarze puszczy występuje również największy gryzoń polski czyli bóbr, który nie jest na liście zwierzyny łownej, ale za to jest mistrzem inżynierii wodnej, zapewniający utrzymanie na odpowiednim poziomie nawodnienie terenów leśnych.

Inwentaryzacja zwierzyny łownej w marcu 2023 roku.

Jeleń szlachetny - 286 szt.

Sarna - 175 szt.

Dzik - 4 szt.

Planowana liczebność przed okresem polowań 2023/2024.

Jeleń Szlachetny - 332 szt.

Sarna - 210 szt.

Dzik - 12 szt.

Liczba zwierząt zaplanowanych do pozyskania 2023/2024.

Jeleń szlachetny - 45 szt.

Sarna - 14 szt.

Dzik - 4 szt.

Ośrodek prowadzi wzorową gospodarkę łowiecką, zapewniającą zwierzynie odpowiednią bazę żerową w obrębie biotopu, menu zwierzyny leśnej  jest bardzo urozmaicone i uzupełniane dodatkowo o wykładaną  sól w lizawkach zapewniającą niezbędne mikroelementy pokarmowe.