Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwat

W nadleśnictwie funkcjonuje jeden rezerwat

Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi. 
Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Na terenie będącym w zarządzie nadleśnictwa Pieńsk znajduje się jeden rezerwat przyrody pod nazwą „Grądy koło Posady", uznany Rozporządzeniem Wojewody Dolnośląskiego z dnia 12 czerwca 2002 roku.

Jest to obszar lasu o powierzchni 5,27 ha, położony w gminie Bogatynia w leśnictwie Posada - oddział 204 a.

Celem ochrony jest zachowanie ze względów przyrodniczych, naukowych i dydaktycznych fragmentu naturalnych grądów, w tym grądu klonowo-lipowego.

Obszar ten cechują wysokie walory krajobrazowe, z przełomami Nysy Łużyckiej i zboczami porośniętymi lasem liściastym, po sąsiedzku z zabudowaniami klasztoru Marirnthal po stronie niemieckiej.

 

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

OGŁOSZENIE zakup lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

OGŁOSZENIE zakup lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

Ogłoszenie

 

Nadleśnictwo Pieńsk zainteresowane jest zakupem lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia.

 

Osoby i instytucje, które chcą sprzedać swoje grunty leśne lub grunty przeznaczone do zalesienia proszone są o składanie wniosków do biura Nadleśnictwa Pieńsk (ul. Dąbrowskiego 47, 59-930 Pieńsk) lub przesłanie ich na adres mailowy: pieńsk@wroclaw.lasy.gov.pl

 

Wniosek powinien zawierać następujące informacje:

  1. Lokalizacja gruntów (nr działki ewidencyjnej, obręb ewidencyjny, gmina).
  2. Rodzaj użytku gruntowego i jego powierzchnia (potwierdzone wypisem i wyrysem z ewidencji gruntów i budynków).
  3. Nr księgi wieczystej założonej dla przedmiotowego gruntu.
  4. Przeznaczenie gruntu w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego gminy a w przypadku braku MPZP przeznaczenie w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku MPZP istotna będzie także informacja czy dla przedmiotowego gruntu wydana została decyzja o warunkach zabudowy (potwierdzona stosownym dokumentem przez gminę).
  5. Cena gruntu – określona w oparciu o wycenę rzeczoznawcy majątkowego.

 

Decyzja o zakupie gruntów poprzedzona będzie weryfikacją stanu prawnego (istnienie obciążeń, sporów granicznych itp.). Grunt będzie także weryfikowany pod względem spełniania warunków do nabycia określonych szczegółowo w art. 37 ustawy o lasach. Informujemy, również że nabycie gruntu może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.