Asset Publisher Asset Publisher

Bory Dolnośląskie

 

BORY   DOLNOŚLĄSKIE

 

      Bory Dolnośląskie dawniej Puszcza Dolna ( niem. Niederschlesiche Heide ) należą do największych, zwartych kompleksów w Europie Środkowej i swoją powierzchnią przekraczają obszar 165 tys. ha. Stanowi to niewątpliwie o bogatym potencjale przyrodniczym regionu oraz jego walorach kulturowych, historycznych i krajobrazowych.

    Leżą na pograniczu krain historycznych: Łużyc i Dolnego Śląska. Naturalną ich granicą jest rzeka Kwisa.

     Dominującym  typem siedliskowym Borów Dolnośląskich jest bór świeży. Mniejszy udział mają bory mieszane, bory wilgotne i bory suche. Dąbrowy i buczyny zajmują jedynie najżyźniejsze fragmenty Borów, natomiast bory bagienne i olsy zachowały się na skromnej powierzchni.

      Podstawowym i zdecydowanie dominującym gatunkiem w drzewostanie Borów Dolnośląskich jest sosna. W lasach Borów Dolnośląskich gatunki liściaste stanowią jedynie marginalną domieszkę.

       Lasy te od dawna cieszą się uznaniem myśliwych w kraju i za granicą , ze względu na dużą liczebność jeleni, saren, dzików. Coraz częściej pojawiają się wilki.

     Bory Dolnośląskie to przede wszystkim idealne miejsce do aktywnego wypoczynku na łonie niczym jeszcze nie skażonej natury.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

OGŁOSZENIE zakup lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

OGŁOSZENIE zakup lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

Ogłoszenie

 

Nadleśnictwo Pieńsk zainteresowane jest zakupem lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia.

 

Osoby i instytucje, które chcą sprzedać swoje grunty leśne lub grunty przeznaczone do zalesienia proszone są o składanie wniosków do biura Nadleśnictwa Pieńsk (ul. Dąbrowskiego 47, 59-930 Pieńsk) lub przesłanie ich na adres mailowy: pieńsk@wroclaw.lasy.gov.pl

 

Wniosek powinien zawierać następujące informacje:

  1. Lokalizacja gruntów (nr działki ewidencyjnej, obręb ewidencyjny, gmina).
  2. Rodzaj użytku gruntowego i jego powierzchnia (potwierdzone wypisem i wyrysem z ewidencji gruntów i budynków).
  3. Nr księgi wieczystej założonej dla przedmiotowego gruntu.
  4. Przeznaczenie gruntu w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego gminy a w przypadku braku MPZP przeznaczenie w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku MPZP istotna będzie także informacja czy dla przedmiotowego gruntu wydana została decyzja o warunkach zabudowy (potwierdzona stosownym dokumentem przez gminę).
  5. Cena gruntu – określona w oparciu o wycenę rzeczoznawcy majątkowego.

 

Decyzja o zakupie gruntów poprzedzona będzie weryfikacją stanu prawnego (istnienie obciążeń, sporów granicznych itp.). Grunt będzie także weryfikowany pod względem spełniania warunków do nabycia określonych szczegółowo w art. 37 ustawy o lasach. Informujemy, również że nabycie gruntu może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.