Asset Publisher Asset Publisher

Leśnictwo Bierna

LEŚNICTWO BIERNA

 

      Leśnictwo Bierna jest to ponad 120 kompleksów leśnych położonych na terenach gmin : Sulików , Platerówka oraz Siekierczyn .  Leśnictwo graniczy od południowej strony z Czechami a od wschodu z Nadleśnictwem Świeradów. Powierzchnia leśna leśnictwa na dzień 01 luty 2025r wynosi 1385 ha. Obszar leśnictwa leży w obrębie Pogórza Izerskiego . 

     W krajobrazie wyróżnia się urozmaicona rzeźba Wzgórz Zalipiańskich  (wsie: Miedziana , Bierna , Radzimów Górny ) z najwyższym szczytem Wyszyny oraz Wysoczyzna Siekierczyńska porozcinana dolinkami Lipy, Czerwonej Wody i Płonki  jak również Obniżenie Zawidowa z podmokłą doliną Kociego Potoku .

     Dominującym siedliskiem jest las mieszany wyżynny  a dominującymi gatunkami są : świerk, brzoza, sosna, modrzew i dąb. W dolinkach wzdłuż cieków wodnych spotkamy olchy i jesiony. Ozdobą świerkowych lasów są okazałe buki, lipy i jawory . Sporadycznie natkniemy się na jodły, daglezje i sosny wejmutki .

      Bogate w podszyty lasy stanowią ostoję licznej populacji sarny, dzika i daniela. Spotyka się również zające, lisy, borsuki, jenoty, kuny, bażanty i kuropatwy. W okresie mroźnych zim można natknąć się na jelenie .

     W związku z bliskim sąsiedztwem miast i licznych wsi, lasy leśnictwa wybierane są chętnie przez okolicznych mieszkańców za cel wycieczek pieszych i rowerowych .

 

 

                                                                                                                                                                                               


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ogłoszenie o zakupie lasów lub gruntów do zalesienia.

Ogłoszenie o zakupie lasów lub gruntów do zalesienia.

Nadleśnictwo Pieńsk zainteresowane jest zakupem lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia.

 

Osoby i instytucje, które chcą sprzedać swoje grunty leśne lub grunty przeznaczone do zalesienia proszone są o składanie wniosków do biura Nadleśnictwa Pieńsk (ul. Wysoka 2, 59 - 930 Pieńsk).

 

Wniosek powinien zawierać następujące informacje:

1. Lokalizacja gruntów (nr działki ewidencyjnej, obręb ewidencyjny, gmina).
2. Rodzaj użytku gruntowego i jego powierzchnia (potwierdzone wypisem i wyrysem z ewidencji gruntów i budynków).
3. Nr księgi wieczystej założonej dla przedmiotowego gruntu.
4. Przeznaczenie gruntu w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego gminy a w przypadku braku MPZP przeznaczenie w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku MPZP istotna będzie także informacja czy dla przedmiotowego gruntu wydana została decyzja o warunkach zabudowy (potwierdzona stosownym dokumentem przez gminę).
5. Cena gruntu – może być określona w oparciu o wycenę rzeczoznawcy majątkowego.


Decyzja o zakupie gruntów poprzedzona będzie weryfikacją stanu prawnego (istnienie obciążeń, sporów granicznych itp.). Grunt będzie także weryfikowany pod względem spełniania warunków do nabycia określonych szczegółowo w art. 37 ustawy o lasach. Informujemy, również że nabycie gruntu może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.