Asset Publisher Asset Publisher

Leśnictwo Dłużyna

                                        LEŚNICTWO DŁUŻYNA

 

 

 

       Leśnictwo Dłużyna położone jest w środkowej części Nadleśnictwa Pieńsk. Powierzchnia leśna leśnictwa na dzień 01 luty 2025r wynosi 1638,64 ha. 

       Położone jest na terenie gminy Pieńsk i Zgorzelec i składa się z 29 kompleksów leśnych. W zasięgu terytorialnym leśnictwa położonych jest osiem wiosek : Lasów, Żarka n/Nysą, Żarki Średnie, Żarska Wieś, Dłużyna Dolna, Dłużyna Górna, Przesieczany, Jędrzychowice oraz miasto Pieńsk.

       Przeważająca część leśnictwa to drzewostany liściaste. Znajduje się tutaj wiele stawów i oczek wodnych  , w których  spotkać można ciekawą florę i faunę jak chociażby  grzybienie. Można się tutaj natknąć  na rosiczki , parzydło leśne i inne ciekawe rośliny  .

       Leśnictwo Dłużyna jest również miejscem przebywania i przemieszczania się wielu gatunków łownych i chronionych.  W latach 1995-2007 w leśnictwie zostały zalesione grunty porolne o powierzchni ok 200 ha. Między innymi  na gruntach porolnych został założony blok upraw pochodnych dla gatunku modrzew o łącznej powierzchni 35,13 ha. Sadzonki do założenia tych upraw zostały wyprodukowane z wyselekcjonowanych nasion pochodzących z wyłączonego drzewostanu nasiennego znajdującego się w leśnictwie Ostęp w oddz. 133 i.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ogłoszenie o zakupie lasów lub gruntów do zalesienia.

Ogłoszenie o zakupie lasów lub gruntów do zalesienia.

Nadleśnictwo Pieńsk zainteresowane jest zakupem lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia.

 

Osoby i instytucje, które chcą sprzedać swoje grunty leśne lub grunty przeznaczone do zalesienia proszone są o składanie wniosków do biura Nadleśnictwa Pieńsk (ul. Wysoka 2, 59 - 930 Pieńsk).

 

Wniosek powinien zawierać następujące informacje:

1. Lokalizacja gruntów (nr działki ewidencyjnej, obręb ewidencyjny, gmina).
2. Rodzaj użytku gruntowego i jego powierzchnia (potwierdzone wypisem i wyrysem z ewidencji gruntów i budynków).
3. Nr księgi wieczystej założonej dla przedmiotowego gruntu.
4. Przeznaczenie gruntu w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego gminy a w przypadku braku MPZP przeznaczenie w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku MPZP istotna będzie także informacja czy dla przedmiotowego gruntu wydana została decyzja o warunkach zabudowy (potwierdzona stosownym dokumentem przez gminę).
5. Cena gruntu – może być określona w oparciu o wycenę rzeczoznawcy majątkowego.


Decyzja o zakupie gruntów poprzedzona będzie weryfikacją stanu prawnego (istnienie obciążeń, sporów granicznych itp.). Grunt będzie także weryfikowany pod względem spełniania warunków do nabycia określonych szczegółowo w art. 37 ustawy o lasach. Informujemy, również że nabycie gruntu może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.