Asset Publisher
Leśnictwo Piaseczno
LEŚNICTWO PIASECZNO
Leśnictwo Piaseczno położone jest w północnej części Nadleśnictwa Pieńsk i swoim zasięgiem obejmuje dwie gminy – Pieńsk i Węgliniec, które wchodzą w skład Powiatu Zgorzeleckiego.
Na terenie leśnictwa dominuje monokultura sosnowa, dlatego też lite drzewostany iglaste wymagają dziś przebudowy.
Na pograniczu nadleśnictw Pieńsk i Ruszów znajduje się Źródło Elżbiety. Płynąca woda spływając po kamieniach tworzy oczko wodne z bujną trzciną pospolitą i pałką szerokolistną, w której bytują małe zwierzęta wodne.
Kierując się drogą wojewódzką nr. 351 nietrudno nie zauważyć murowanej wieży przeciwpożarowej a u jej podnóża parkingu z zabudową drewnianą. Drewniana wiata wyposażona w stoły i ławy zachęca kierowców do odpoczynku.
W samym sercu leśnictwa znajdują się pojedyncze drzewa bukowe i dębowe, które mają ponad 150 lat. Całość leśnictwa położona jest na terenie Obszaru NATURA 2000.
W leśnictwie spotkać można bagno zwyczajne. Jest to roślina, która wydziela specyficzny, silny i ostry zapach. Często nazywana jest leśnym rozmarynem. Rośnie tak jak nazwa wskazuje na bagnach i torfowiskach.
Przemierzając szlaki i dukty leśnictwa zobaczymy mrowiska. Budują je skromne, małe i pracowite mrówki uważane za „sanitariuszki" naszych lasów. Regulują one liczebność innych owadów, często zapobiegając gradacjom gatunków żerujących na drzewach. Budują swoje kopce z drobnych gałązek i igieł sosnowych.
Lasy leśnictwa Piaseczno obfitują w grzyby i jagody.
Asset Publisher
OGŁOSZENIE zakup lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia
OGŁOSZENIE zakup lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia
Ogłoszenie
Nadleśnictwo Pieńsk zainteresowane jest zakupem lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia.
Osoby i instytucje, które chcą sprzedać swoje grunty leśne lub grunty przeznaczone do zalesienia proszone są o składanie wniosków do biura Nadleśnictwa Pieńsk (ul. Dąbrowskiego 47, 59-930 Pieńsk) lub przesłanie ich na adres mailowy: pieńsk@wroclaw.lasy.gov.pl
Wniosek powinien zawierać następujące informacje:
- Lokalizacja gruntów (nr działki ewidencyjnej, obręb ewidencyjny, gmina).
- Rodzaj użytku gruntowego i jego powierzchnia (potwierdzone wypisem i wyrysem z ewidencji gruntów i budynków).
- Nr księgi wieczystej założonej dla przedmiotowego gruntu.
- Przeznaczenie gruntu w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego gminy a w przypadku braku MPZP przeznaczenie w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku MPZP istotna będzie także informacja czy dla przedmiotowego gruntu wydana została decyzja o warunkach zabudowy (potwierdzona stosownym dokumentem przez gminę).
- Cena gruntu – określona w oparciu o wycenę rzeczoznawcy majątkowego.
Decyzja o zakupie gruntów poprzedzona będzie weryfikacją stanu prawnego (istnienie obciążeń, sporów granicznych itp.). Grunt będzie także weryfikowany pod względem spełniania warunków do nabycia określonych szczegółowo w art. 37 ustawy o lasach. Informujemy, również że nabycie gruntu może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.