Asset Publisher
Leśnictwo Wykroty
LEŚNICTWO WYKROTY
Lasy leśnictwa Wykroty znajdują się w południowo-wschodniej części Nadleśnictwa Pieńsk. Umiejscowione są w obrębie gmin: Lubań, Nowogrodziec, Bolesławiec, Zgorzelec. Całkowita powierzchnia leśna wynosi 1238 ha.
Większą część leśnictwa stanowią lasy liściaste charakteryzujące się żyznymi glebami oraz dużą różnorodnością przyrodniczą, bogactwem świata fauny i flory. Obfitują w płody runa leśnego: jagody, borówki, grzyby oraz licznie występujące zwierzęta łowne : sarny, jelenie, dziki.
W południowej części leśnictwa od strony wsi Henryków rośnie kilkanaście cisów pospolitych, posadzonych siedem dziesięcioleci temu przez pierwsze pokolenie powojennych leśników administrujących na terenie Wykrot. Drzewa te zostały otoczone specjalną troską kolejnych pokoleń leśników. Zaczęły owocować i naturalnie odnawiać się.
Wyjątkowym miejscem jest obszar ukształtowany prze ciek wodny Złoty Potok przepływający nieopodal miejscowości Nawojów. W potoku żyją pstrągi. Dolina utworzona przez płynącą wodę charakteryzuje się niezwykłymi walorami krajobrazowymi na co składa się zróżnicowana rzeźba terenu oraz piękno drzewostanu wyrosłego na żyznych madach naniesionych przez potok. Można tam spotkać przepiękne, okazałe dęby, buki oraz graby.
Największą dumą leśnictwa i atrakcją dendrologiczną jest najstarszy w Europie okazały cis pospolity. Rośnie on w zachodniej części wsi Henryków na terenie posesji prywatnej a jego wiek szacowany jest na ok. 1300 lat.
Przez teren leśnictwa prowadzi bardzo malowniczy odcinek historycznego szlaku pielgrzymkowego do grobu świętego Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.
Asset Publisher
Stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Pieńsk podczas obchodów XXV Święta Grzybów w Węglińcu
Stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Pieńsk podczas obchodów XXV Święta Grzybów w Węglińcu
W minioną niedzielę (10.09.2023 r.) Nadleśnictwo Pieńsk, jak co roku, wzięło udział w XXV edycji Święta Grzybów w Węglińcu. Na stoisku promocyjno-edukacyjnym nadleśnictwa można było wziąć udział w wielu, specjalnie przygotowanych na tą okazję ciekawych konkursach i zabawach. Chcących spróbować swoich sił z ogólnej wiedzy leśnej nie brakowało i każdy mógł zdobyć wybrany przez siebie drobny upominek. Dzieci chętnie brały udział w „Leśnym Kole Fortuny”, natomiast starsi woleli odpowiadać na trzy wylosowane przez siebie pytania w konkurencji „Pytania z kapelusza”. Dodatkowo można było poszerzyć swoją wiedzę w rozpoznawaniu wielu gatunków drzew i krzewów oraz poznać ich budowę przez mikroskop.
Zadowolenie i uśmiech opuszczających nasze stoisko dzieci i ich opiekunów był dla nas największą nagrodą za nasze zaangażowanie i uzbrojeni w pozytywną motywację już teraz zapraszamy wszystkich sympatyków lasu, do tak wspaniałego spędzania wolnego czasu! Do zobaczenia.