Wydawca treści Wydawca treści

Leśnictwo Stojanów

LEŚNICTWO STOJANÓW

 

       Drzewostany leśnictwa Stojanów stanowią południowe obrzeże Puszczy Zgorzeleckiej. Leśnictwo położone jest na  powierzchni  1679,66 ha . Głównymi  gatunkami są: sosna ,świerk i brzoza. W domieszkach występują: dąb, buk i olsza.

      Leśnictwo znajduje się w  obszarze „Natura 2000". Na jego terenie występują poza gatunkami pospolitymi gatunki chronione . Wśród nich bóbr , wydra, przechodnio pojawia się wilk. Z płazów spotkać można kumaka  nizinnego i traszkę grzebieniastą.

      Z roślin chronionych napotkać możemy rosiczkę okrągłolistną ,bagno zwyczajne i podrzenia żebrowca.

       Mimo, że jest to zwarty kompleks drzewostanów , na  jego terenie występują ślady działalności gospodarczej człowieka. Są to „Rygle" -  zbiornik wodny  po kopalni odkrywkowej węgla brunatnego czy „Skałki" - pozostałość po wyrobisku piaskowca, które wraz ze zbiornikiem „Krusza" aktualnie stanowią ciekawostkę  turystyczną.

        Na terenie leśnictwa Stojanów położona jest szkółka leśna w Bielawie Dolnej wraz z „Centrum Edukacyjnym" przy Nadleśnictwie Pieńsk oraz ścieżką edukacyjną „Szlakiem bobra" , do odwiedzenia których leśnicy zapraszają.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Pieńsk podczas obchodów XXV Święta Grzybów w Węglińcu

Stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Pieńsk podczas obchodów XXV Święta Grzybów w Węglińcu

W minioną niedzielę (10.09.2023 r.) Nadleśnictwo Pieńsk, jak co roku, wzięło udział w XXV edycji Święta Grzybów w Węglińcu. Na stoisku promocyjno-edukacyjnym nadleśnictwa można było wziąć udział w wielu, specjalnie przygotowanych na tą okazję ciekawych konkursach i zabawach. Chcących spróbować swoich sił z ogólnej wiedzy leśnej nie brakowało i każdy mógł zdobyć wybrany przez siebie drobny upominek. Dzieci chętnie brały udział w „Leśnym Kole Fortuny”, natomiast starsi woleli odpowiadać na trzy wylosowane przez siebie pytania w konkurencji „Pytania z kapelusza”. Dodatkowo można było poszerzyć swoją wiedzę w rozpoznawaniu wielu gatunków drzew i krzewów oraz poznać ich budowę przez mikroskop.

Zadowolenie i uśmiech opuszczających nasze stoisko dzieci i ich opiekunów był dla nas największą nagrodą za nasze zaangażowanie i uzbrojeni w pozytywną motywację już teraz zapraszamy wszystkich sympatyków lasu, do tak wspaniałego spędzania wolnego czasu! Do zobaczenia.